..... "galbūt", "kažkas" VMI galbūt yra negerai".
Parašyta Administratorius 2007/09/26/ - 11:06
- Dabar pasigirsta balsų, girdi, "galbūt", "kažkas" VMI galbūt yra negerai" - sakė M.Kaseliauskas.

O gal ištiktųjų viskas gerai???
VMI PS kviečia visus neabejingus diskusijai.

Informacija apmąstymui ir dar. Be abejo, įdomu ir komentarus paskaityti.
Išplėstos naujienos
Julius Girdvainis, 1, 3 psl.
Respublika 2007-09-26
Oligarchai nusitaikė į mokesčių inspekciją


Pasinaudodami nuobaudų prisirinkusio ir dėl to Telšių apskrities mokesčių inspekcijos viršininko kėdės netekusio valdininko nuoskaudomis, sąžiningai mokesčius vengiantys mokėti stambiojo verslo gigantai imasi visos mokesčių sistemos puolimo.

Prie vakarietiškos mokesčių surinkimo sistemos pereinančią Lietuvą norima sugrąžinti į kišeninės Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) laikus, o dabartinę struktūrą jau pradėta kompromituoti prasižengusių VMI darbuotojų rankomis.

Per kelias žiniasklaidos priemones į VMI jau paleistos pirmosios strėlės. Į šią instituciją jos lyg tyčia nukrypo beveik tuo metu, kai VMI inspektoriai atliko didelius tyrimus ir atskleidė farmacininkų klano, Ignalinos atominei elektrinei tiekiamų detalių kainų aferas, artėja prie vieno turtingiausių šalies verslininkų nuo biudžeto galimai slepiamų milijonų.

Puola ne dėl rezultatų


VMI puolimas šiandien vykdomas pasinaudojant buvusio Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininko, aktyvaus socialdemokratų partijos nario Antano Naujoko nuoskaudomis. Šis asmuo iš darbo buvo atleistas už darbo drausmės pažeidimą ir šiurkštų pareigų nevykdymą. "Respublika" klausė VMI viršininko Modesto Kaseliausko, ar jis išties patiria bandymus šią organizaciją paversti kišenine struktūra, kurią galėtų valdyti politikai arba – per juos - įtakingi stambiojo verslo grupių atstovai, finansiškai remiantys politines partijas.

"Pusantrų metų toks klausimas niekam nekilo, nes visi buvo patenkinti - ir mokesčių mokėtojai, ir valstybė - biudžetas surenkamas, rezultatai puikūs, - "Respublikai"

M.Kaseliauskas teigė, kad VMI šiuo metu puolama keliant pusantrų metų senumo dalykus - personalo politiką bei viršininko pavaduotojų kaitą, nors ankstesnė vadovė pakeitė keturis pavaduotojus, o dabartinis - tris.

"Kalbėjimas apie tariamą VMI žmonių kvalifikacijos stoką pasigirsta tuomet, kai mes atliekame vienus ar kitus tyrimus", - pastebėjo M.Kaseliauskas.

Pasak jo, kiekviena organizacija turi būti vertinama pagal rezultatus. "Absoliučiai visi mūsų veiklos rezultatai yra tik pagerinti lyginant su ankstesniais inspekcijos darbo laikotarpiais", - teigė M.Kaseliauskas.

Prasižengėlio korta


M.Kaseliauskas patvirtino, kad kylančiame tam tikrų asmenų ir grupių, kurių interesus užkliudė VMI tyrėjai, kare prieš šią instituciją dabar itin aktyviai lošiama buvusio Telšių AVMI vadovo A.Naujoko korta.

A.Naujokas pirmą nuobaudą užsidirbo VMI gavus signalą, kad tuometinė Telšių AVMI nesiėmė ginti savo darbuotojos, kuriai buvo rimtai grasinama. Pagal nustatytą VMI tvarką viršininkas iškart privalėjo kreiptis į policiją ar kitą specialiąją tarnybą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo ar jo darbuotojo apsaugos. Apie tokį atvejį iškart turėjo būti informuotas ir VMI Korupcijos prevencijos skyrius.

Tačiau A.Naujokas nesiėmė veiksmų, o apie grėsmę inspektorės saugumui VMI sužinojo tik gavusi jos pačios skundą. Telšių AVMI vadovas pavaldinei kaipmat atkeršijo - užbraukė savo vizą pensinio amžiaus sulaukusios moters prašyme pratęsti jos tarnybą dar metams. Pagalbos prašiusi darbuotoja buvo priversta išeiti į pensiją. Kur kas didesnį nusižengimą A.Naujokas padarė praėjusią vasarą. Atlikus Telšių AVMI veiklos tarnybinį patikrinimą, VMI inspektoriams plaukai, matyt, turėjo pasistoti piestu.

Žlugdė vokelių akciją


Visoje šalyje vykstant vokelių akcijai bei paskelbus apie galimybę žmonėms dėl nelegalių atlyginimų pranešti viešai ar anonimiškai, A. Naujoko vadovaujama įstaiga per tris vasaros mėnesius sulaukė net 38 tokių pranešimų. Net 25 atvejais tai buvo ne anoniminiai pareiškimai - žmonės būtų sutikę bendradarbiauti su mokesčių inspektoriais. Tačiau A.Naujoko vadovaujamoje Telšių AVMI tuo laikotarpiu pradėti tik trys tyrimai. Nuslėpti pranešimai buvo užfiksuoti per kontrolinį Telšių AVMI veiklos patikrinimą.

"Respublikos" duomenimis, apie neteisėtą darbdavių buhalterijos veiklą informavę, bet nesulaukę VMI inspektorių žmonės susiėmė už galvų - daugelis pranešusių VMI savo asmens duomenis žmonių bijojo ir prarasti darbą, ir sulaukti keršto.

Per tyrimą dar paaiškėjo, kad A.Naujokas nepaskyrė atsakingo darbuotojo, kuris vykdytų pasitikėjimo telefono įrengimo, naudojimo ir juo gaunamos informacijos įvertinimo bei patikrinimo VMI taisykles.

Biblijos herojus


A.Naujoko teigimu, VMI atlikto Telšių AVMI veiklos kontrolinio patikrinimo išvadose nėra jokių faktų, viskas parašyta remiantis prielaidomis, nenustatytas nė vienas piktnaudžiavimo atvejis, žala biudžetui ar šio darbuotojo asmeniškai padaryta žala, piktybiniai pažeidimai. "Lietuvai nereikia principingų žmonių, o mano atleidimą lėmė tik tai, kad stipriai prispaudžiau statybų reikalus, - vakar "Respublikai" sakė A.Naujokas. - VMI atliko tarnybinį tyrimą ir nustatė, tarsi aš būčiau nevykdęs savo pareigų. Taip nemanau, todėl ir kreipiausi į teismą".

Buvęs Telšių AVMI viršininkas A.Naujokas tik "užmiršo" paminėti, kad visą jo vadovavimo laikotarpį ši įstaiga nuomojosi patalpas iš vienos žinomos statybos bendrovės.

"Mano vadovavimo Telšių AVMI laikotarpiu biudžetas buvo vykdomas blizgančiai, pasiekti labai geri rezultatai ir kovojant su vokeliais, - sakė A.Naujokas. - VMI mane atleido dėl neva trisdešimties netirtų pranešimų apie vokelius. Biblijoje irgi sakoma, kad už trisdešimt sidabrinių Judas pardavė Kristų, tad šiuo skaičiumi VMI gražiai pasinaudojo plačiajai visuomenei - į bobutes".

Žala visai sistemai


Tuo tarpu, VMI vadovo M.Kaseliausko teigimu, kitose apskrityse net nekildavo klausimų, kad reikia reaguoti į pranešimus apie vokeliuose mokamus atlyginimus. Gautas pranešimas iškart perduodamas tirti, jokiose taisyklėse ar kitur net nenumatyta, kad tokį "signalą galima padėti į lentyną".

"Bet kuris mokesčių inspektorius žino, kad į žmonių signalus privalu reaguoti, o A.Naujoko darbo metodai, kai net ne anoniminiai pranešimai buvo dedami į stalčių, kerta pasitikėjimą visa VMI sistema ir vokelių akcija, - sakė M.Kaseliauskas. - Žmonės natūraliai užduodavo klausimą - kodėl niekas nereaguoja į pranešimus apie vokelius. Kai susidomėjome situacija Telšių AVMI, darbo rezultatų rodikliai pradėjo sparčiai kilti, buvo rasta daug atlyginimų vokeliuose mokėjimo pavyzdžių". A.Naujokas - išties spalvinga asmenybe Žemes ūkio mokslus baigęs vyras įsidarbino Mažeikių policijoje, studijavo Maskvos naujosios teises institute, bandė prasimušti į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vieno iš skyriaus vadovus.

Priminimas


A.Naujoko karjera policijoje baigėsi ne itin garbingai - nustatyta, kad savo draugui, neketinusiam mokėti už autoserviso paslaugas ir dėl to neatgavusiam automobilio, pareigūnas gerokai "padėjo".

Per tarnybinį patikrinimą paaiškėjo, kad A. Naujokas autoserviso darbuotojams pateikė savo tarnybini pažymėjimą ir grasindamas automobilį atsiėmė.Tarnybinio tyrimo išvadą patvirtino ir drausminę nuobaudą ketino skirti Policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, tačiau to padaryti neleido Mažeikių policijos profesine sąjunga. Telšių AVMI vadovu A.Naujokas tapo 2005 metų pradžioje laimėjęs konkursą. Atleidžiamas iš Telšių AVMI viršininko pareigų A.Naujokas net keturiems mėnesiams susirgo. Liga turbūt nebuvo sunki, nes pacientą buvo galima nuolat sutikti varstant įvairių institucijų, tarp jų ir Telšių AVMI, duris ne tik Žemaitijos sostinėje, bet ir Vilniuje.