.....viską, ką mes darome, remiamės tik galiojančiais įstatymais.
Parašyta Administratorius 2007/09/27/ - 09:59
Rimantas Jonas Dagys, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas:
Pasigirsta gandų apie neva vykstantį VMI personalo valymą, bet mūsų komisija tokios informacijos neturi.

VMI PS prašo visus, kas turi panašaus pobūdžio informacija pateikti ją Tarybai.

Julijonas Aniukštis tel.:8-5-2687896
Vladimir Jakovlev tel.:8-5-2687579

elektroninis paštas: vmi.profsajunga@gmail.com
Išplėstos naujienos
Julius Girdvainis, 7 psl.
Respublika
2007-09-27

Kas pasiilgo kišeninės Mokesčių inspekcijos


Vis labiau juntamas puolimas prie vakarietiško mokesčių surinkimo metodų pereinančios Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) nėra atsitiktinis - ši institucija pastaruoju metu užkliudė kai kurių Lietuvos turtuolių interesus.

Vakar "Respublika" pranešė apie prieš VMI pradėtą akciją, kuri kol kas vykdoma tik už grubius pažeidimus iš darbo atleisto Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko, aktyvaus socialdemokrato Antano Naujoko rankomis.

Slėpė milijonus


Redakcija gavo duomenų, kad per žiniasklaidą, siejamą su verslo magnatu Bronislovu Lubiu, pradėta ataka prieš VMI vadovą Modestą Kaseliauską ir šią instituciją apskritai sutampa su keliais sensacingais mokesčių administratoriaus tyrimais galingiems asmenimis priklausančiose įmonėse.

Sunerimę verslo magnatai per kai kuriuos politikus, kuriuos patys ir remia rinkimų metu, jau pradėjo platinti idėją, kad VMI tapo pernelyg savarankiška institucija.

Ragrindinį šalies mokesčių administratorių jau bandoma paversti kišenine, t.y. nuo įtakingiausių šalies verslininkų užgaidų priklausoma kontora, kokia VMI buvo prieš gerą dešimtmetį. Prabilta ir apie vadinamosios "skambučio teisės" atkūrimą ir VMI veiksmus kontroliuoti tiesiog telefonu.

Pas magnatą - VMI vadovė


Pastaruoju metu dabartinė VMI, matyt, itin neįtinka politines partijas dosniai remiančiam B.Lubiui, kuriam priklausanti įmonė sulaukė mokesčių inspektorių dėmesio.

Redakcijos žiniomis, VMI auditoriai išsiaiškino, jog ši bendrovė per ofšorinę kompaniją nuo Lietuvos biudžeto galėjo nuslėpti net iki 10 mln. litų mokesčių.

Sutapimas ar ne, tačiau tai paaiškėjo tuomet, kai B.Lubiui priklausančioje imperijoje vyriausiąja finansininke pradėjo dirbti Violeta Latvienė - buvusi VMI viršininkė.

B.Lubys buvo tikrinamas


Apie ketinimus mokesčių instituciją paversti kišenine ir su tuo susijusius auditorių tyrimus "Respublika" kalbėjosi su VMI viršininku M.Kaseliausku.

- Ar pasigirstančios idėjos VMI paversti kišenine institucija bei atgaivinti "skambučio teisę" susijusi su tuo, kad jūsų inspektoriai užkliudė vieno įtakingiausių šalies verslininkų - B.Lubio interesus, - M.Kaseliausko klausė "Respublika".

- "Achemos" grupę VMI kontroliuoja lygiai taip pat, kaip ir visus kitus mokesčių mokėtojus. Jokių išskirtinių sąlygų jai netaikome - kai kuriose jos įmonėse išties buvo pradėti patikrinimai, kuriuos jau baigiame.

- "Respublikai" tapo žinoma, kad buvusiai VMI vadovei V.Latvienei tapus "Achemos" vyriausiąja finansininke, mokesčių inspektoriai netrukus aptiko galimą aferą, susijusią su ofšorinėmis kompanijomis ir per jas nuo Lietuvos biudžeto nuslėptus milijonus?

- Labai norėtųsi tikėti, kad čia nėra kokių nors neigiamų sąsajų tarp buvusios VMI vadovės ir jos dabartinio darbo. Išties yra atliekamas rimtas patikrinimas, kurio rezultatai priklausys nuo to, kiek įrodymų surinks jį atliekantys pareigūnai.

Žinoma, ofšoriniai dariniai jau savaime kelia įtarimą, nes įprastai jie kuriami siekiant išvengti mokesčių.

Lietuvos VMI bei kitų šalių mokesčių administratoriai turi savo rizikos kriterijus, į kuriuos ofšorinės kompanijos visuomet įtraukiamos. Tiesa, jau gana retai ofšorinius darinius galima rasti Lietuvos stambiose įmonėse, kurios vertina savo reputaciją.

- Ar tiesa, kad su B.Lubiu siejama bendrovė galėjo nuslėpti apie 10 mln. litų?

- Kol vyksta tyrimas, galima pasakyti tik tiek, kad tikrai kalbama apie milijonus.

Tačiau tai, ką jūs minite - B.Lubio įmones, tėra viena rimtesnių linijų, kur VMI atlieka tyrimus.

Tokie tyrimai atliekami aiškinantis ir farmacininkų, energetikos įmonių reikalus. Mes pakankamai rimtai dirbame ir su visomis V.Uspaskich įmonėmis, kurių dauguma jau patikrinome ir turime rezultatus.

Neliko šiltnamio sąlygų


- Susidaro įspūdis, kad didieji VMI tyrimai susiję su įmonė- mis, už kurių slepiasi ir garsūs politikai, ir juos remiantys verslo magnatai?

- Deja, taip. Tačiau į tai nekreipiame dėmesio ir nesibaiminame, nes viską, ką mes darome, remiamės tik galiojančiais įstatymais. Mūsų pareiga yra surinkti šalies biudžetą, todėl VMI pati sprendžia, ką ir kada tikrinti, gerai aptarnauti mokesčių mokėtojus.

Per pastaruosius dvejus metus mūsų atliktų patikrinimų skaičius stabiliai mažėja, tad, vadinasi, mes mažiau blaškomės. Jeigu kalbėti apie farmacininkų ar B.Lubio įmonių tyrimus, VMI aiškiai parodo, kad nė vienas mokesčių mokėtojas Lietuvoje neturi šiltnamio sąlygų, t.y. negali būti ramus kurdamas kokias nors slaptas schemas išvengti mokesčių.

Lietuvoje jau įprantama mokesčius mokėti sąžiningai, nors dar yra grupelė vadinamųjų verslo magnatų ar oligarchų, kurie save laiko išskirtiniais ir neva gali valdyti mokesčių administratorių.

- Ar sulauksime dienos, kai įvardinsite visus mokesčius bandžiusius slėpti oligarchus?

- VMI nelaukia tokios dienos. Jau dabar dirbame savo darbą ir jau galime pateikti rezultatus. Jeigu mes dirbame blogai, vadinasi, politikai gali keisti įstatymus.

- Kas atsitiktų, jei VMI taptų kišenine, t.y. valdoma politikų ar jų rėmėjų?

- Konkreti neigiama pasekmė - kai kurie išties nesumokėtų mokesčių. Netiesioginė neigiama pasekmė - mokesčių mokėtojai būtų mažiau lojalūs mūsų valstybei ir jos institucijoms. Jeigu taptų norma, kad kažkas gali mokėti mažiau mokesčių, atsirastų vis daugiau mokėtojų, kurie nuspręstų elgtis taip pat.

- Ar jaučiate bandymus atgaivinti "skambučio teisę"?

- Tai pasitaiko vis rečiau, nors dar tenka išgirsti dviprasmiškų siūlymų. Mano atsakymas būna labai paprastas - VMI dirba pagal galiojančius įstatymus.

Komentaras

Rimantas Jonas Dagys, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas:

Sunku pasakyti, ar išties kyla grėsmė, kad VMI taps kišenine institucija, nors tam tikrų pavojų jau matyti. VMI privalo būti savarankiška, o dar labiau pageidautina - nepriklausoma nuo politikų. Tik tokiu atveju galime išvengti užsakomųjų patikrinimų, apie ką anksčiau tekdavo girdėti. Kita vertus, pati VMI turi būti suinteresuota savo munduro švarumu. Todėl ji negali būti tokia nepriklausoma, kad VMI blogybių niekas negalėtų tikrinti ir imtis priemonių, jei mokesčių administratorius tai toleruoja.

Dabar veikiančios VMI sistemos nereikėtų laužyti, tačiau gal būtina išmesti kai kuriuos pelus, paliekant tik grūdus. Pasigirsta gandų apie neva vykstantį VMI personalo valymą, bet mūsų komisija tokios informacijos neturi. Pastarieji VMI tyrimai išties susiję su kai kuriais politikais ar jų rėmėjais. Sveikintina, kad VMI tai tiria - politikų nereikia bijoti. Jeigu mokesčių administratorius kvalifikuotai atlieka savo darbą, juk prie jo niekas neprikibs. Politikų interesai turi būti kliudomi, tačiau kai kurios Lietuvos institucijos vis dar bijo prie jų prisiliesti.

Jonas Lionginas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas:

Finansų ministro teks klausti kiek yra pagrįstos abejonės, kad jam pavaldžioje VMI jau ruošiamas savų kadrų statymas. Kita vertus, tokiai institucijai kadrų kaita yra būtina mokesčių inspektorius negali ilgai dirbti su tomis pat įmonėmis, nes kyla didelė grėsmė, kad mokesčių mokėtojas ir administratorius susidraugaus.

Sugriežtinus VMI "vokelių" akciją paaiškėjo, kad abejotinose įmonėse, kur buvo nustatyti tokie faktai, atlyginimai oficialiuose algalapiuose ženkliai padidėjo. Tai reiškia, kad einama teisinga linkme - mokesčių administratoriui vis dažniau rodomi tikri atlyginimai ir mokami tikri mokesčiai valstybei. "Respublika" rašė apie vieno iš buvusių VMI padalintų vadovo karą prieš M.Kaseliauską vien dėl to, kad jis ar jo žmonės atskleidė "vokelių" akcijos žlugdymą. Jeigu toks apskrities mokesčių inspekcijos viršininkas buvo atleistas už tai iš darbo, aš tik sveikinu.