Artėjant rinkimams. Truputi apie mūsų algas.
Parašyta Administratorius 2008/09/26/ - 10:54
„Taip, prieš rinkimus siūlysime įšaldyti valstybės tarnautojų atlyginimus", - penktadienį spaudos
konferencijoje po trijų Baltijos šalių finansų ministrų susitikimo Trakuose spaudos konferencijoje sakė Rimantas Šadžius.

Išplėstos naujienos
Trakuose sutarė taupyti tarnautojų sąskaita


Justina Juršytė

2008.09.05

Šaltinis http://vz.lt/


Lietuvos finansų ministerija, pateikdama kitų metų biudžeto projektą, siūlys įšaldyti valstybės tarnautojų atlygimus. Estija jau įšaldė visų biudžetininkų algas, o latviai – Darbo mokos fondą. Apie tai Trakuose kalbėjo Baltijos šalių finansų ministrai.

„Taip, prieš rinkimus siūlysime įšaldyti valstybės tarnautojų atlyginimus", - penktadienį spaudos konferencijoje po trijų Baltijos šalių finansų ministrų susitikimo Trakuose spaudos konferencijoje sakė Rimantas Šadžius.

Anot jo, tai palies apie 55.000 valstybės tarnautojų – tai daugiausia statutiniai pareigūnai ir ministerijų, savivaldybių, kitų valstybės institucijų darbuotojai. „Dar yra apie 240.000 kitų biudžetinininkų- tai kultūros darbuotojai, teatro artistai ir kt. mažiausiai uždirbantys, - tai jų nepalies", - sako p. Šadžius.


Prieštarauja latvių profsąjungos

„Mūsų vyriausybė nusprendė įšaldyti darbo mokos fondą ir palikti jį tokį, koks buvo pernai", - sakė Atis Slakteris, Latvijos finansų ministras.


Tačiau Latvijos profesinės sąjungos prašo šalies vyriausybės bent laikinai atšaukti sprendimą užšaldyti viešojo sektoriaus algų kėlimą. Be to prašoma bent 17% pakelti biudžetininkų darbo užmokestį.

Tokį sprendimą ir kreipimąsi į vyriausybę penktadienį parengė latvių Jungtinė laisvų profsąjungų taryba, skelbia verslo naujienų portalas biznews.lv.


Taip pat profesinės sąjungos mano, jog pelno mokesčiu neapmokestinamąjį minimumą reikėtų Latvijoje pakelti iki 60% nuo minimalios algos, kas sudarytų 108 LVL (529,2 Lt).

Anot p. Šadžiaus, susitikimo metu p. Slakteris teigė, kad jau dabar Latvijos finansų ministerija pasiruošusi atleisti dalį savo darbuotojų.

Taip pat sutarė dėl euro ir akcizų

„Taip bus galima mokėti daugiau tiems, kuri efektyviau dirbs", - žurnalistams aiškino p. Šadžius. Tuo tarpu Estijos finansų ministras Ivaris Padaras susitikimo metu teigė, kad jo vyriausybė įšaldo atlyginimus visiems biudžetininkams.

Ministrai Trakuose aptarė ekonomikos padėtį, europinius akcizus, euro įvedimą ir kitus klausimus. Ivaris Padaras, Estijos finansų vadovas pripažįsta, kad prognozuoti ateitį ir subalansuoti biudžetus dabartiniame krizės kontekste nebus lengva. „Turime galvoti, kaip pertvarkyti mūsų ekonomiką", - sako p. Padaras.


„Kalbėjome ir apie infliacijos valdymą, tačiau jokių stebuklingų priemonių neišgirdome", - sakė p. Šadžius.

Vieningai visi trys ministrai kalba apie euro įvedimą: kaip įmanoma greičiau. „Visų trijų Baltijos valstybių pozicija yra ta, kad euras - labai svarbus ir yra didelis gėris mūsų ekonomikoms, mes turime įstoti (į euro zoną) taip greitai, kai tik atsitiksime kriterijus", - sakė p. Šadžius.

Ivaris Padaras, Estijos finansų ministras, sako, kad jo šalis prie Mastrichto kriterijų galėtų priartėti 2011-2012 metais. Lietuva konkrečios datos dar nėra paskelbusi.

Susitikimo metu taip pat paaiškėjo, kad Baltijos šalių finansų ministrai laikosi vieningos nuomonės dėl akcizų didinimo politikos ES. Anot jo, kiekviena bloko šalis narė turi turėti teisę pati apsispręsti, kiek ir kaip kelti tarifus.

"Mes laikomės bendros pozicijos, kad ES neturėtų diktuoti šalims narėms didinti akcizus, tai vienas iš bloko pamatų - leisti patiems pasirinkti savo šaliai reikalingą taktiką", - kalbėjo p. Šadžius. Jam pritarė Latvijos ir Estijos kolegos.Ragindama taupyti, Finansų ministerija švaisto milijonus

Lietuvai pasiūlęs "voveraitės taktiką" taupant „žiemai" (sunkiems laikams) biudžeto lėšas, finansų ministras Rimantas Šadžius savo ministerijai šio principo netaiko. Dalis jo pavaldinių darbuojasi prabangiuose "Vilniaus vartuose", o šių patalpų nuomos kaina vis labiau apauga gandais, rašo "Lietuvos žinios".

Teisindamasi darbui reikalingų patalpų stygiumi, FM du savo departamentus įkurdino netoli pagrindinio pastato esančiame laisvalaikio ir verslo centre "Vilniaus vartai", kur patalpų nuomos kaina - viena didžiausių Lietuvoje.

Ministras tikina, kad 12 mln. Lt (suma, kurią nurodė prieš mėnesį susitikime su rinkėjais) turbūt nėra tikslus skaičius".

„Ten mažiau. Bet aš mintinai tų skaičių nežinau, ne per mane jie praeina", - sakė ministras.

Pernai sausį paskelbus viešąjį skelbimą dėl nuomos, "Ranga IV investicijos" vadovas Laimutis Pinkevičius kaip tik aktyviai ieškojo, kas ryžtųsi įsikurti "amžiaus projektu" vadintame pastate. Kaži ar verta stebėtis, kad už valstybės pinigus čia atsidūrė socialdemokrato vadovaujamos Finansų ministerijos darbuotojai, mat p. Pinkevičius, itin dosniai remiantis socialdemokratus per visus rinkimus, turėjo būti svetingas šeimininkas.

Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko, buvusio finansų ministro Jono Liongino, jei p. Šadžius tikrai minėjo 12 mln. Lt sumą kaip kainą už nuomą, tai yra milžiniški pinigai.

"Tarkime, vienos mokyklos langams pakeisti reikia maždaug 400.000-500.000 Lt. Galime paskaičiuoti, kiek mokyklų galima aprūpinti už minėtą sumą", - sako komiteto pirmininkas.