„Sąmoningai ar ne, bet kokiu atveju, rezultatas yra blogas. Tai taip ir vertinu VMI vadovo veiklą“, - sakė Prezidentė.
Parašyta Administratorius 2010/07/13/ - 08:21


Stasys Gudavičius

Prezidentė turi pastabų Aplinkos bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms, taip pat Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovui.
Kadencijos pirmųjų metinių proga surengtoje spaudos konferencijoje Prezidentė Dalia Grybauskaitė užsiminė, kad yra kelios ministerijos, kurioms ji turi priekaištų dėl netinkamo darbo. „Sunku įvertinti galutinį įvairių ministerijų rezultatą, nes labai skirtingos atsakomybės sferos ir problemų gilumas, bet, manyčiau, daug rezervų pasistengti turi Aplinkos ministerija ir Socialinė. Tai, ko gero, tai būtų jautriausios ir sudėtingiausios ministerijos, kur rezultato reikėtų geresnio“, - sakė valstybės vadovė.
Tačiau ji tiesiogiai nekritikavo nei aplinkos ministro Gedimino Kazlausko, nei socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, nei kurio nors kito ministerijos vadovo.
Valstybės vadovė pažėrė priekaištų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) prie Finansų ministerijos bei jos viršininkui Modestui Kaseliauskui, faktiškai pareikšdama juo netiesioginį nepasitikėjimą. „Privalomojo sveikatos draudimo mokesčio situacija parodė, kad VMI dirbo labai pasyviai, formaliai ir nebuvo tas pagalbininkas Vyriausybei, kurio tikėtumėmės ir koks galėtų“, - teigė D.Grybauskaitė.
„Taigi, dalis atsakomybės už tokį darbą tenka ir institucijos vadovui“, - pridūrė ji.
Prezidentė piktinosi, kad VMI, turėdama pilną informaciją apie žmonių, pirmiausia valstybės tarnautojų pajamas ir turtą, neanalizuoja turimos informacijos. „Niekas neanalizuoja turimos informacijos apie pajamas ir turtą, nors jau seniai galėjo VMI daryti. To nebuvo daroma. Kai mes kalbame apie atsakomybę, tame tarpe ir valstybės tarnautojų, aš siūlysiu turto konfiskavimą už nelegaliai įsigytą turtą“, - pastebėjo D.Grybauskaitė.
„Sąmoningai ar ne, bet kokiu atveju, rezultatas yra blogas. Tai taip ir vertinu VMI vadovo veiklą“, - sakė Prezidentė.
Penkerius metus VMI vadovaujantis M.Kaseliauskas šiemet pateko į keletą teisėsaugos akiratyje atsidūrusių istorijų. Neoficialiomis žiniomis, rudenį arba ateinančią žiemą finansų ministrė Ingrida Šimonytė ketina pakeisti VMI viršininką.
Prezidentė pareiškė su premjeru Andriumi Kubiliumi sutarusi, kad rudeniop bus pradėta įgyvendinti institucijų, kontroliuojančių kovą su korupcija, kontrabanda ir šešėliniu verslu, reforma. Paklausta, ar numatoma VMI sujungti su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), D.Grybauskaitė atsakė: „Su Vyriausybės patarėjais ir premjeru esame kalbėję. Manau, kad rudeniop matysime rezultatus, kokį nors pertvarkos modelį. Nemanau, kad šios dvi institucijos bus automatiškai sujungtos. Kai kurias FNTT funkcijas reikėtų išskaidyti VMI, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir kitoms. Kad pagaliau galėtume žinoti, kas ir kokią gauna bei turi informaciją. Kriminogeninis pasaulis labai susivienijęs, o mes labai fragmentuotai su juo kovojame“.
Vertindama gausius teisėsaugos institucijų vadovų pakeitimus per pirmuosius savo darbo metus, Prezidentė užsiminė tikinti, kad jie dirbs pakankamai efektyviai. „Ar pakeičiau geresniais pareigūnais, aišku, parodys laikas. O tai, kad rotacijos principai turi veikti visuose sferose, manau, yra teisinga“, - paminėjo ji, paklausta apie naujojo generalinio prokuroro Dariaus Valio bei kitų teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų naujųjų vadovų paskyrimą.
Paklausta, kaip vertina Policijos departamento vadovo Vizgirdo Telyčeno darbą, Prezidentė pastebėjo, kad šioje institucijoje irgi yra nemažai pasyvumo bei neišnaudotų rezervų. „Jeigu pasižiūrime, kiek turime policininkų, tai jų turime daugiau nei kitos Baltijos šalys, o efektyvumo yra mažiau“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.
Tačiau ji pareiškė didesnių priekaištų V.Telyčėnui neturinti. „Didelių, ženklių priekaištų ponui V.Telyčėnui neturiu, bet reikia dar ieškoti rezervų ir galimybių dirbti kitaip, tobulėti“, - sakė Prezidentė.

Išplėstos naujienos